Jdi na obsah Jdi na menu
 

12 Pravda a realita

Jak vypadá pravda v ústech Miloše Zemana.
17.11.2016

 

1. Neshoda Daniela Hermana a Miloše Zemana

PRAVDA

Prezident Miloš Zeman označil ministra kultury Daniela Hermana za lháře a dodal, že se nenechá vydírat příbuzenskými vztahy žádného člena vlády. Prezident se tak v rozhovoru pro časopis Týden poprvé vyjádřil ke kauze neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu. Ministr uvedl, že prezident podmínil ocenění Bradyho, který je Hermanovým strýcem, tím, že se ministr nesetká s dalajlamou. Tuto podmínku měl podle Hermana Zeman formulovat při akci na slovenské ambasádě. „Nic takového samozřejmě nezaznělo. Toto nařčení bylo vyvráceno třemi svědky, které si sám pan Herman vybral. To znamená slovenským velvyslancem Petrem Weissem, ministrem průmyslu Janem Mládkem a ministrem dopravy Danem Ťokem. Nehledě na to, že tam byli ještě další dva: Jiří Ovčáček a já,” uvedl v rozhovoru Zeman.

REALITA

Ministři Mládek,Ťok a slovenský velvyslavec Peter Weiss se vyjářili v tom smyslu, že hovoru Zemana s Hermanem nevěnovali pozornost nebo ho neslyšeli. Tudíž na dotazy novinářů nemohli obsah hovoru potvrdit ani vyvrátit.

 

2. Daniel Hůlka a Vídeňská státní opera

PRAVDA

Dne 8.11.2016 Zeman: „Pokud jsem správně informován, tak Daniel Hůlka dostal nedávno nabídku od Vídeňské státní opery, aby v ní hostoval. Je to skvělý operní – nikoli pouze muzikálový – zpěvák. A položte si otázku, kolik našich zpěváků může hostovat ve Vídeňské státní opeře."

REALITA

Vídeňská státní opera popírá tvrzení prezidenta Miloše Zemana, že zpěvák Daniel Hůlka bude na jejím jevišti vystupovat.

 

3. Urážlivé označení „věčný student“

PRAVDA

Dne 3.11.2016 besedoval Zeman na půdě Slezské univerzity v Opavě se  studenty. Při posledním dotazu vytáhl student filmařiny Maxmilián Kubný červené trenýrky. Zeman se na studenta někde informoval a druhý den jej na tiskové konferenci označil za "věčného studenta" ve věku 38 let.

REALITA

Maxmilián Kubný je stár 53 let, vystudoval 4 semestry v Německu a po 25ti letech se rozhodl studovat na  Slezská universitě v Opavě.  Slezská universita je jeho 1. škola v ČR.

 

4. Neviditelný Schapiro

PRAVDA

Zeman dne 9.11.2016: "Pan Schapiro ….. a který se jako téměř jediný z velvyslanců ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském Hradě.“

REALITA

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) potvrdil, že americký velvyslanec Andrew Schapiro se zúčastnil oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě. Sám se s ním setkal, řekl novinářům. Ministr je také rád, že se prezident Miloš Zeman Schapirovi omluvil za to, že ho obvinil z neúčasti na oficiálních oslavách.