Jdi na obsah Jdi na menu
 

111 Propagace HUAWEI

Propagace HUAWEI

12. 1. 2019

 

Existuje přímé spojení Pražského hradu a společnosti Huawei s Čínou?

Ano, Správa Pražského hradu má s Huawei dvakrát prodlouženou smlouvu o propagaci z roku 2014. Výměnou za propagaci dostává Hrad mobilní telefony a další produkty čínské značky v hodnotě půl milionu korun ročně. 

Zeman v roce 2015 jmenoval svým poradcem předsedu představenstva čínského konglomerátu CEFC Jie Ťien-minga. Manažera ale podle čínských médií obvinila policie z uplácení vysoce postavených politiků.  

111_01_obr_blesk_.jpg

Jak vysoké jsou čínské investice v Česku?

Jsou výrazně nižší, než se očekávalo po podpisu memorand a smluv při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Prezident Zeman tehdy uvedl, že objem investic v roce 2016 bude 95 miliard korun. Česká národní banka ale loni v březnu zveřejnila čísla, podle nichž konci roku 2016 dosáhl objem přímých čínských investic v Česku 17 miliard korun, meziročně se dokonce snížil skoro o 6 miliard korun. 

 

Jsme první zemí, která oznámila, že Huawei a ZTE jsou bezpečnostním rizikem, jak tvrdí prezident?

Nejsme. Už v roce 2012 zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojeny s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž proti USA. Kromě USA proti Huawei vystupují i další západní země. Zákaz přístupu čínské společnosti do chystaných 5G mobilních sítí již vydaly například Nový Zéland či AustrálieJaponsko firmu výrazně omezí.

 

Reakce na HUAWEI v jiných zemích

2018 prosinec

Kanadská policie zadržela finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies. Zatykač na Meng Wan-čou přišel v pondělí z USA. Washington viní čínského výrobce mobilních telefonů z porušování sankcí proti Íránu.

 

2019 leden

Polská civilní kontrarozvědka ABW obvinila Číňana ze špionáže pro čínské tajné služby. Spolu s ním zatkla také jednoho Poláka. Jde o bývalého vysoce postaveného důstojníka ABW. Ke špionáži, za kterou jim v Polsku hrozí až deset let za mřížemi, se nepřiznali. Rozvědka prohledala kancelář Huawei.

Německé bezpečnostní úřady jsou podle informací televize ARD jednoznačně proti tomu, aby se čínská firma Huawei podílela na výstavbě bezdrátové sítě nové generace, tzv. 5G. Čínský technologický gigant je totiž podezírán, že je napojen na špionážní služby Číny.

 

Reakce na HUAWEI na Pražském Hradě

Klid, HUAWEI je spolehlivá firma. Číňané jsou naši velcí přátelé stejně jako panda a krteček.